Yeni Konular
300x600   

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), seviye belirleme sınavı (SBS) sonucuna göre öğrenci alan fen ve sosyal bilimler liseleri ile her türdeki Anadolu liselerinin kontenjanlarını yüzde 30 artırdı.

MEB, SBS sonuçlarına göre tercih işlemlerini 15 Temmuz pazartesi gününden itibaren almaya başlayacak. Okul kontenjanları ile ilgili AA muhabirine açıklamalarda bulunan Ortaöğretim Genel Müdürü Ercan Türk, Bakanlığın merkezi sınavla öğrenci alan ortaöğretim programlarında okumak isteyen öğrencilerin taleplerini azami ölçüde karşılamak amacıyla kapasite artırıcı yeni düzenlemeler yaptığını bildirdi.
Söz konusu düzenlemelerle daha fazla öğrencinin bu okullarda öğrenim görmelerine imkan sağlandığını vurgulayan Türk, "Fen ve sosyal bilimler liseleri ile her türdeki Anadolu liselerinin kontenjanlarında geçen yıla göre önemli oranda artışa giderek daha fazla öğrencinin bu okullarda öğrenim görmelerinin yolu açılmıştır" dedi.
Türk, 2013-2014 eğitim-öğretim yılında bu okullarda öğrenim görmeye aday öğrenci kontenjanının bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 30 oranında artırıldığını bildirdi.
Bu artışta yeni açılan okullarla Anadolu liselerine dönüştürülen okulların etkisinin son derece belirleyici olduğuna işaret eden Türk, bu kapsamda 6 fen lisesi, 1 Anadolu öğretmen lisesi, 502 Anadolu lisesi 120 Anadolu imam hatip lisesi ile 59 Anadolu meslek lisesinin açıldığını söyledi. Buna ilaveten okulların şube kontenjanlarında artışa gidilerek, toplamda daha fazla öğrenciye eğitim ve öğretim görme fırsatı verildiğini belirten Türk, şunları kaydetti:
"Geçen yıl fen liselerinin 9. sınıf kontenjanı 12 bin 376 iken, kapasitede sağlanan artışla 2013-2014 eğitim-öğretim yılında 15 bin 780 öğrencinin bu okulların 9. sınıflarına yerleşebilmelerine imkan sağlanmıştır. Ayrıca Anadolu liselerinin 9. sınıf kontenjanı 226 bin 900'den 314 bin 110'a, Anadolu öğretmen liselerinin kontenjanı 29 bin 780'den 31 bin 200'e, sosyal bilimler liselerinin kontenjanı 2 bin 522'den 2 bin 782'ye, Anadolu imam hatip liselerinin kontenjanı 42 bin 144'ten 64 bin 170'e, Anadolu türü mesleki teknik eğitim okullarının kontenjanı ise 139 bin 513'ten 184 bin 707'ye çıkarılmıştır."
Türk, Bakanlığın kapasite artırmaya yönelik yaptığı bu çalışma sonucunda daha fazla öğrencinin hayallerindeki okullara yerleşeceğini ifade etti.
Kaynak: AA

468x60


Bilgiler
Bu yazı 12 Temmuz 2013 tarihinde Haber kategorisinde yayınlandı.
Yorum
Bu Yazı Şuana Kadar 2 Yorum Yapılmış.
Paylaş
Kategori: Haber

2 Yorum Yapılmış.

  1. cem atlas diyor ki:

    sınav öylesine alışalmadık sorulardan oluşuyordu ki, bir de bakanlığı dinleyip dersaneye gitmeseydik hepten yanmıştık,hem dersaneye gitmeyin,ders kitabından başka kaynağa yönelmeyin deniyor,hem de böylesine zor sorular soruluyor. Bu haber eğer doğruysa yapılan hataların telafisi olabilme adına sevindirici

  2. aleyna kocabey diyor ki:

    zor bi sınavdı bunu sadece 5-10 kişi değil neredeyse milyonlar söylüyor benim puanım kötü değil 400.000 ama oypye göre 329,320 ye çıkıyor ve bn kndimi bldim bileli sağlık okumak istiyorum ama okullar taban puanlarını çekicek merak etmeyin dediler çektiler ama genede giremiyorum okuldaki hocalarım öyle diyor anadolu okuycakmışım bnm hayatıma kmse karışamaz eğer sağlık mslek olmazsa okumam MEB BUNU İYİ BİL .

Esinavlar.com'u Beğenin

Sponsorlu Bağlantılar

reklam alanı